wtorek, 31 maja 2016

Goście, goście.

Na ostatniej lekcji gościliśmy 23 osoby: nauczycieli, przedstawicieli samorządu, władz oświatowych z naszego miasta. Obserwowali nasze poczynania i podziwiali pracę. Tablety były małym dodatkiem do zajęć, chociaż wykorzystaliśmy aż 4 aplikacje: WeeMee, Szkic, QR Droid oraz Kids Paint. Mimo późnej pory dzieci poradziły sobie z każdym zadaniem, jakie przed nimi  postawiłam.


poniedziałek, 30 maja 2016

Pogodnie w klasie i za oknem.

Dziś gościliśmy Pogodynkę z TVP Olsztyn, Panią Natalię Karapudę. Dzieci  były bardzo ciekawe czym zajmuje się Pogodynka i miały możliwość sprawdzić się w tej roli. Zdecydowanie najciekawszym jednak było sprawdzenie ile waży kamera operatora. Cała lekcja o pogodzie, a na koniec zaśpiewaliśmy piosenkę po angielsku i wręczyliśmy dyplom uznania - Super Pogodynka.


środa, 25 maja 2016

Uczuciowo o uczuciach.

To piękny temat, ale i trudny. O uczuciach należy mówić i dzieci uczą się tego już w przedszkolu. Taka dziś normalna lekcja, jak zwykle. Najpierw pokazałam dzieciom ilustracje. Na pierwszej była zapłakana kobieta. Dzieci podały nazwy uczyć, które towarzyszyły tej osobie. I nie były to tylko uczucia związane ze smutkiem. Pojawiła się zazdrość, czyli płacz z zazdrości....oraz płacz ze szczęścia. Bardzo wnikliwie przyjrzały się tej ilustracji. Kolejny obrazek przedstawiał dziewczynkę, która kucała i zakrywała głowę rękami. Tu padły też różne nazwy uczuć, ale radość też się pojawiła, bo mogła przecież grać w kucanego berka.
Dzieci zaproponowały sposoby na pocieszenie osoby zasmuconej, zapłakanej i przypomnieliśmy sobie powiedzonko, które nam też pomaga - Wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija. W ćwiczeniach dopisaliśmy wyrażenia związane ze strachem.

Następnie na ławkach, w grupach dzieci segregowały wyrazy. Spośród różnych części mowy musiały wybrać nazwy uczuć i zastanowić się, które uczucie towarzyszy im najczęściej. W każdej grupie podały radość, ale Ania powiedziała, że jej  częściej zadarza się wesołość, niż radość. Wesołość, to jest chwila, a radość to coś więcej i trwa dłużej. I właśnie w tym momencie lekcji Ania jest wesoła. Taka filozofia...głębokie przemyślenia.

Przyszła pora na tablety. Każde dziecko w grupie otrzymało jeden kod QR i po zeskanowaniu musiało obliczyć działanie. Wynik działania wskazywał kopertę, z której należało wyjąć kartkę z tekstem. Każdy w grupie miał inny tekst. Opis Hanki, Hanki z projektu czytelniczego.  Aplikacja WeeMee i myk, myk - Hanki gotowe. Na dywanie w grupach dzieci wymieniły się tabletami z portretami i po odczytaniu opisu udzieliły sobie nawzajem informacji zwrotnej oraz pogratulowały pięknych portretów.  Hanka też przeżywała różne emocje- a to była niezadowolona, a to zmartwiona, a to szczęśliwa...należało te uczucia zobrazować w aplikacji.

Podsumowaniem zajęć był answergarden. Kod QR do strony w sieci od razu pozwalał na działanie. Największy wyraz szczęśliwie mówił, że tak właśnie czują się dziś moi uczniowie. Wyraz rósł razem z wielokrotnością jego używania. Ja też dopisałam się do tej listy.

Hanka ma krótkie żółte włosy i brązowe oczy . Ubrana jest w żółtą bluzeczkę z krótkim rękawkiem i białą spódniczkę z falbankami. Na nogach ma szare buty-króliczki.

Hanka czeka na koleżanki, bo chcą pospacerować razem w parku. Niecierpliwi się, bo Zosia i Ania się spóźniają.








niedziela, 22 maja 2016

Na sportowo.

Julianna spędzała weekend bardzo aktywnie.Jako uczestniczka biegu Sasinów na Dylewskiej Górze zajęła zaszczytne 5 miejsce, a 2 jako dziewczynka. Gratulujemy serdecznie i podziwiamy. Brawo!


środa, 18 maja 2016

Wycieczka-relacja

Wiosna.

Trochę nauki w nauce.

Tak przewrotnie, ale była nauka w nauce. Tosia jako pierwsza przygotowała w domu eksperyment i zaprezentowała dzieciom. Teraz rozwiązał nam się worek z eksperymentami i już szykują się kolejne pokazy.


Klasowy ogródek

Rosną nam pięknie zasiewy, ktoś nawet szczypiorkiem się poczęstował, a nie zapraszaliśmy. Do końca roku szkolnego powinno nam się udać zjeść sałatkę i nasze  rzodkiewki na kanapkach. A kwiatki rozsadzimy i będziemy podziwiać do jesieni.


wtorek, 17 maja 2016

Czytanki dla Hanki.

Dziewczynki zapoznały się z odcinkami książki Bon Ton G.  Kasdepke i przygotowały do nich ilustracje.Dziś przedstawiły nam zasady dobrego zachowania i kultury osobistej w teatrze, w szkole, u fryzjera.







sobota, 14 maja 2016

Delfiny nas zachwyciły.

Zajęcia obserwowały studentki z UWM z opiekunką. Siedziały z tyłu klasy, trochę im było ciasno, ale mam nadzieję, że ta mała niedogodność nie przeszkadzała im w podglądaniu dziecięcych zmagań.

Zaczęliśmy od rozmowy w kręgu. Dwa kluczowe pytania pozwoliły dzieciom na refleksje, podawanie hipotez, weryfikację wiedzy i dzielenie się tym, co już wiedzą na temat wody i wód.
Po obejrzeniu filmu o delfinach dzieci podzieliły się ze mną wszystkimi informacjami na temat tych zwierząt, które pojawiły sie w materiale. Sporo zapamiętały, miały też dodatkowe pytania do mnie.
np o głowonogi, którymi żywią się delfiny.

Gromada: Głowonogi - zwierzęta wyłącznie morskie. Wyraźnie wyodrębniona głowa i wieniec ramion z przyssawkami wokół otworu gębowego z chitynowym dziobem. U ośmiornic jest tych ramion 8, a u kalmarów i mątw - 10.
Poruszają się na zasadzie odrzutu wody, który powstaje w wyniku skurczu mięśni płaszcza. Muszla jest szczątkowa (lub jej nie ma), zwykle wewnętrzna, podskórna (wyjątkiem jest łodzik z muszlą zewnętrzną).
Głowonogi są rozdzielnopłciowe, zapłodnienie jest wewnętrzne; ich rozwój jest prosty (brak stadium larwy). Czasem samica różni się wyglądem od samca (dymorfizm płciowy).
Organizmy te uważane są za najinteligentniejsze wśród bezkręgowców. Mają wysoko uorganizowany układ nerwowy i narządy wzroku.
Przedstawiciele: Ośmiornica pospolita, kałamarnica olbrzymia, kalmar właściwy, mątwa pospolita, łodzik piękny. źródło edunauka.pl


Potem dzieci przeczytały tekst z ćwiczeń. W naszych materiałach dodatkowych Didasko są wspaniałe propozycje do wykorzystania w tym temacie. Porozmawiały ze sobą na temat tego co przeczytały, zadałam kilka pytań kontrolnych, ale okazało się, że temat był tak ciekawy, że wszystkie informacje łatwo zapadły w pamięć.
Po wykonaniu ćwiczenia pisemnego dzieci sprawdziły sobie nawzajem tekst, kilka zdań odczytaliśmy głośno. Najwspanialsze było to, że w wielu miejscach można było użyć innych wyrazów niż kolega czy koleżanka.

Potem przyszedł czas na quiz w quizizz. Kto ma chęć się sprawdzić zapraszam do zabawy.

nr gry  176743  http://quizizz.com/join/

Wreszcie dzieci wykonywały plakat w aplikacji Szkic. Należało zapisać co najmniej 4 zdania o delfinach. 
Podczas zajęć edukacji matematycznej dzieci otrzymały na ławki dwa kody QR, a na tablicy instrukcję. Poradziły sobie bez kłopotu.
Na zakończenie dnia napisały swoje refleksje na wyciętych sylwetach delfinów. Bardzo intensywna praca, ale ile zaangażowania i radości.

wtorek, 10 maja 2016

Konkursy, konkursy

Wczoraj odbył się klasowy konkurs pięknego czytania. Dziś wręczyłam dyplomy zwycięzcom. Swoje teksty przeczytali wyraziście, z modulacją głosu i bezbłędnie. Michał, Tosia i Iga bardzo się postarali, by nas zainteresować tym, co czytali.
Dzisiaj nareszcie odbył się klasowy turniej tabliczki mnożenia odkładany z powodu nieobecności dzieci, ale czas nas goni, więc dziś w aplikacji quizizz rozegraliśmy turniej. Dzieci pracowały w swoim tempie...ale czas też się liczył. Aplikacja pozwala na szybkie wygenerowanie wyników, czyli podgląd w ranking graczy. Po rozgrywce dyplomy klasowych mistrzów wręczyłam Ali, Kamilkowi i Tosi. Gratulacje należą się wszystkim dzieciom, bo niektórzy byli o włos od zwycięstwa.
Okazało się też, że Michasia została laureatką międzyklasowego konkursu ortograficznego. Nie popełniła żadnego błędu i zdobyła 37 pkt w finale konkursu. Gratulujemy Michasi najserdeczniej. Nasi kolejni przedstawiciele popełnili niewielkie błędy i zdobyli wyróżnienia. Brawa.




poniedziałek, 9 maja 2016

Gramy - Karolcia.


1. Wejdź na stronę http://quizizz.com/join/
2. Wpisz kod gry.
3. Podaj imię.
4. Wciśnij Start.

Cudaczek i konkurs pięknego czytania.

Dziś rysowaliśmy portrety Cudaczka Wyśmiewaczka oraz słuchaliśmy kolejnych przygód tego złośliwego stworka. Potem dodaliśmy kilka sentencji do albumu w projekcie. Ala i Ania  miały pomysły rymowane.
Odbył się też klasowy konkurs pięknego czytania. Jutro poznamy wyniki.


niedziela, 8 maja 2016

Urodziny Dominiki.

Piątek to dzień na podsumowania. Tydzień był krótki, a podsumowaniem okazały się urodziny Dominiki. Poświętowaliśmy jak zawsze.


czwartek, 5 maja 2016

Rycerstwo też czyta.

Tym razem obłędnie czytające rycerstwo, sprawdzenie hodowli w ogródku, potem wyzwania matematyczne i makieta. W międzyczasie nasi przedstawiciele pisali drugi etap konkursu ortograficznego.





środa, 4 maja 2016

Się działo dzisiaj, a dzień taki krótki.

Mamy za mało czasu na wszystkie aktywności i pomysły. Dzwonek dzwoni po chwili, a my jeszcze w trakcie jakiejś atrakcji.
Dziś zdjęcia do projektu czytelniczego " Czytanki dla Hanki" https://twinspace.etwinning.net/20744/home
Jutro zdjęcia kolejne.
Potem ćwiczenia do kolejnych matematycznych wyzwań. Ty razem zegary. Nowa aplikacja bardzo się wszystkim spodobała. Zakupiłam ją z karty do Sklepu Play.
Potem rozpoznawaliśmy drzewa iglaste oraz ich szyszki. Wśród gałęzi były też dwie małe gałązki iglastych krzewów. Zdjęcia mamy w tabletach, zostaną umieszczone w książce.






niedziela, 1 maja 2016

Podsumowanie dwutygodniowych wyzwań.

Przez dwa tygodnie zmagaliśmy się z wyzwaniami. Codzienny trening przyczynił sie do postępów u wielu dzieci. Podsumowaniem było wręcznie awatarków w trzech kategoriach. Przed dziećmi kolejne wyzwania już po majowym weekendzie.


Urodziny Igi.

Kolejna słodka imprezka w naszej klasie. Serdeczności, śpiewanki i życzenia.