czwartek, 30 marca 2017

Opowiadamy z ozobotami.

Całe dwie godziny zajęć zajęło nam przygotowanie makiet do przygód Filipa. Grupy dobrały się samodzielnie, niektóre pracowały zgodnie i szybko. Jedna grupa miała problem z komunikacją i podziałem zadań. Mimo tych trudności wszystko zostało dokończone na czas.
Nagraliśmy opowieści o przygodach zajączka i niebawem je zaprezentujemy.


środa, 29 marca 2017

Roboty z wizytą w klasie.

Kupiłam sobie dwa ozoboty w prezencie. Wędrują ze mną do szkoły. Te małe roboty mają moc edukacyjnych zastosowań. Dziś pomagały nam podczas pracy z książeczką o Filipie.



czwartek, 9 marca 2017

O wynalazkach.

Rozmawialiśmy o wynalazkach. Zastanawialiśmy się czy jest jeszcze coś do wynalezienia i czy odkrywca od początku zakłada, że jego wysiłek i praca zakończy się epokowym odkryciem. Dyskutowaliśmy o tym, jakie cechy musi posiadać odkrywca, co mu pomaga, z co przeszkadza. Dzieci przypomniały ważniejsze informacje o znanych Polakach, a skupiliśmy się szczególnie na postaci Marii Skłodowskiej-Curie. Inne postaci zaprezentowane przez uczniów też miały ciekawe życiorysy i ogromne osiągnięcia. Obejrzeliśmy film o pomysłowym Dobromirze i przyszła pora na zabawę polegającą na współpracy. Zespoły dostały po gumce recepturce, 3 kubeczki, 4 kawałki kordonka i miały za zadanie ustawić kubeczki na ławce wg szyfru bez dotykania kubeczków rękami. Było sporo zamieszania, ale dziewczynki okazały się sprytniejsze. Poradziły sobie nawet z pięcioma kubeczkami. Wykonaliśmy też stronę gazety o ciekawostkach na temat wynalazków, można o nich poczytać w holu szkoły na 1 piętrze.



środa, 8 marca 2017

Dash na angielskim.

Powtarzamy i rozrzeszamy słownictwo z zakresu Food oraz trenujemy struktury zdaniowe I like.., I don't like..., Do you like... . Lekcja trwa 45 minut, a Dash ma tylko chwilę na występy.
Przygotowałam eksponaty jedzenia, kółka z narysowanymi na szybko buziami zadowoloną i niezadowoloną oraz znakiem zapytania. Dash w aplikacji blockly obracał się o różne kąty i wskazywał jedzenie. Dziecko siedzące najbliżej miało za zadanie odkryć kółko, odczytać piktogram i ułożyć zdanie. Wszyscy chcieli odpowiadać na polecenie Dasha, więc zabawę będziemy powtarzać.


Potem wykonaliśmy plakaty z piramidą żywieniową. Przydały się gazetki z marketów. Dzieci dopisały nazwy produktów spożywczych na swoich plakatach, utrwalały pisownię. Plakaty wiszą na korytarzu.



sobota, 4 marca 2017

Kodowana matematyka

Rozpoczęliśmy od analizowania liczb trzycyfrowych. To zwykłe przypomnienie, bo z liczbami trzycyfrowymi mieliśmy już styczność, rozpoczynamy przygodę z dodawaniem pisemnym.
Najpierw zapisywaliśmy liczby wg komunikatów- 2 dziesiątki, 3 setki, 5 jedności itp.
Następnie komunikaty trochę utrudniłam - 2 dziesiątki, o dwie setki więcej i 4 razy więcej jedności itp.
Dzieci zapisywały liczby w zeszytach i nawzajem sobie sprawdzały.

środa, 1 marca 2017